Відділ інформаційного забезпечення, стандартизації та метрології

 


kopilova

 

  

 

Завідувач відділом

Копилова Катерина Вячеславівна

доктор сільськогосподарських наук

+ 380 (44) 517 07 30

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.  

 

 


verb

 

 Заступник завідувача 

Вербицький Сергій Борисович

 кандидат технічних наук

(044) 517-17-16, (044) 517-17-07 

+ 38 095-825-59-64

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 


Стандартизація виробництва харчових продуктів, методів контролю їх якості та безпечності, в умовах ринкового різноманіття товарів та їх виробників є однією з принципових передумов належного забезпечення повноцінного харчування наших співгромадян, тобто реалізує надзвичай важливу соціальну функцію. Першочергове значення в цьому сенсі мають вимоги до харчової продукції щодо її безпечності для споживачів. Також важливими, у цьому сенсі, є науково та технічно обґрунтовані вимоги до спеціалізованого технологічного обладнання підприємств харчової промисловості.

Розроблення нормативних документів

За останні 5 – 10 років відділом інформаційного забезпечення, стандартизації та метрології у тісному контакті з фахівцями інших наукових підрозділів інституту оновлена практично вся основна нормативна база м’ясної та молочної промисловості – розроблено якісно нові національні стандарти, дотримання яких дозволяє підприємствам випускати м’ясну та молочну продукцію на рівні кращих світових зразків.

Фахівцями відділу проводиться інтенсивна робота з розроблення та оновлення типових технологічних інструкцій та настанов з використанням елементів систем гарантування безпечності харчових продуктів НАССР, обов’язковість впровадження яких обумовлена законодавством України.

За період 2001–2018 років фахівцями інституту було розроблено 336 стандартів, в тому числі, 186 національних стандартів України та гармонізовано 196 міжнародних стандартів для молочного та м’ясного виробництва. Фахівці відділу інформаційного забезпечення, стандартизації та метрології здійснювали науково-методичне забезпечення зазначених розробок:

щодо м’яса та м’ясних продуктів – 61 стандарту; щодо методів контролювання показників якості та безпечності м’яса та м’ясних продуктів – 38 стандартів, у тому числі ДСТУ – 14, ДСТУ ISO – 26;

щодо молока та молочних продуктів – 77 стандартів, щодо методів контролювання показників якості та безпечності молока та молочних продуктів – 162 стандартів, у тому числі ДСТУ – 38, ДСТУ ISO – 124.

Метрологія

Оскільки структурою ІПР НААН окрема метрологічна служба не передбачена, на співробітників відділу покладено обов’язки з метрологічного забезпечення приладно-апаратурного парку інституту, організації робіт з сертифікації та атестації лабораторій інституту згідно з ДСТУ ISO/IEC 17025:2017 Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій (ISO/IEC 17025:2017, IDT) тощо.

Співробітники відділу успішно виконали низку науково-дослідних робіт пов’язаних з проблемами метрології, зокрема:

"Визначити вимоги до точності методів та засобів вимірювань, що забезпечують рівень якості продукції, передбачений стандартами”;

“Розробити метрологічні вимоги до визначення показників якості м’ясних і молочних продуктів з залученням міжлабораторних досліджень”.

Робота з питань інтелектуальної власності

До сфери компетенції відділу належить широке коло питань, пов’язаних з інтелектуальною власністю, зокрема, з патентознавством. Фахівці відділу безпосередньо виконують роботи, пов’язані з оформленням права власності на розробки фахівців інституту, на службові твори та ін. Також виконується весь комплекс заходів з методичного забезпечення патентно-винахідницької роботи – починаючи з патентного пошуку і закінчуючи оформленням відповідних патентів.

Інформаційне забезпечення

Робота щодо інформаційного забезпечення статутної діяльності інституту зосереджена за такими основними напрямками:

міжнародна діяльність – організація міжнародних заходів (конференцій, симпозіумів та ін.) на базі ІПР НААН, забезпечення участі у заходах міжнародного рівня в Україні та за кордоном, методична допомога підрозділам інституту щодо участі у програмі «Horizon 2020» інших програмах міжнародного наукового та науково-технічного співробітництва;

видання Збірника наукових праць «Продовольчі ресурси» (у переліку фахових видань МОН з технічних та економічних наук), збірників матеріалів і тез конференцій, організатором яких є інститут, монографій та інших матеріалів за профілем діяльності інституту;

інформаційне та технічне забезпечення інтернет-сайту інституту www.iprkyiv.net.ua;

інформаційне забезпечення участі інституту у заходах Національної академії аграрних наук України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, в інших виставкових та інших інформаційних заходах відповідно до профілю діяльності інституту.

Технологічна документація

Розроблення проблематики науково-методичного забезпечення створення технологічної документації на виробництво м'ясних і молочних продуктів передбачає впровадження у виробництво сучасних технологій доброякісних м’ясних і молочних продуктів згідно з національними стандартами України – без застосування замінників натуральної сировини. Великий суспільний резонанс тематики доброякісного харчування, активна позиція споживачів щодо якості м’ясних і молочних продуктів, а також досвід кількох останніх років дають підстави прогнозувати наявність попиту серед виробників на технологічну документацію, яка відповідає ДСТУ. Потенційні споживачі зазначеної продукції на комерційних засадах: м’ясні та молочні підприємства України.

Технологічні документи, розроблені співробітниками відділу:

1. Технологічна інструкція з виробництва сметани до ДСТУ 4418:2005 “Сметана. Технічні умови”.

2. Технологічна інструкція з виробництва напівкопчених ковбас до ДСТУ 4435:2005 “Ковбаси напівкопчені. Загальні технічні умови”.

3. Технологічна інструкція з виробництва сальтисонів до ДСТУ 4430:2005 “Сальтисони. Технічні умови”.

4. Технологічна інструкція з виробництва кефіру до ДСТУ 4417:2005 “Кефір. Технічні умови”.

5. Технологічна інструкція з виробництва ряжанки та варенця до ДСТУ 4565:2006 “Ряжанка та варенець. Технічні умови”.

6. Технологічна інструкція з виробництва смажених ковбас до ДСТУ 4433:2005 “Ковбаси смажені. Загальні технічні умови”.

7. Технологічна інструкція з виробництва паштетів м'ясних до ДСТУ 4432:2005 “Паштети м’ясні. Технічні умови”.

8. Технологічна інструкція з виробництва простокваші до ДСТУ 4539:2006 “Простокваша. Технічні умови”.

9. Технологічна інструкція з виробництва напоїв ацидофільних до ДСТУ 4540:2006 “Напої ацидофільні. Технічні умови”.

10. Технологічна інструкція з виробництва варено-копчених ковбас до ДСТУ 4591:2006 “Ковбаси варено-копчені. Загальні технічні умови”.

11. Технологічна інструкція з виробництва продуктів делікатесних з м’яса поросят і телят до ДСТУ 4431:2005“Продукти делікатесні з м’яса поросят і телят. Технічні умови”.

12. Технологічна інструкція з виробництва вершків стерилізованих для дітей до ДСТУ 4541:2006 “Вершки стерилізовані для дітей. Технічні умови”.

13. Технологічна інструкція з виробництва напівфабрикатів м´ясних натуральних від комплексного ділення яловичини за кулінарним призначенням до ДСТУ 4589:2006 “Напівфабрикати м’ясні натуральні від комплексного ділення яловичини за кулінарним призначенням. Технічні умови”.

16. Технологічна інструкція з виробництва йогуртів до ДСТУ 4343:2004 “Йогурти. Загальні технічні умови”.

17. Технологічна інструкція з виробництва напівфабрикатів м’ясних натуральних від комплексного ділення свинини за кулінарним призначенням до ДСТУ 4590:2006 “Напівфабрикати м’ясні натуральні від комплексного ділення свинини за кулінарним призначенням. Технічні умови”.

Співробітництво з іншими організаціями, установами та промисловими підприємствами харчової галузі

Фахівці відділу співпрацюють з підприємствами харчової галузі, галузевими асоціаціями та спілками виробників. Співпраця полягає у виконанні експертиз розроблюваних сторонніми організаціями нормативних документів, наданні консультаційної допомоги, розробленні технологічної та нормативної документації на замовлення приватних підприємств та організацій, наданні технологічної документації та сприянні в її практичному впровадженні. Зазначена діяльність здійснюється як на безкоштовних, так і на комерційних засадах. Відділ співпрацює з багатьма науковими установами Національної академії аграрних наук України, Національної академії наук України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, Міністерства освіти та науки України у сфері розроблення стандартів на м’ясну, молочну продукцію та іншу харчову продукцію, а також на методи контролю безпечності та якості сировини та продукції у харчовій, м’ясній та молочній промисловості, на спеціалізоване технологічне обладнання для зазначених секторів промисловості тощо.

Колектив відділу

Завідувач відділу, д.с.-.г.н., с.н.с. Копилова Катерина Вячеславівна, заступник завідувача відділу, к.т.н. Вербицький Сергій Борисович, старший науковий співробітник, к.т.н. Кос Тетяна Станіславівна, науковий співробітник Вербова Оксана Вікторівна, головний фахівець Козаченко Ольга Борисівна,  головний фахівець Караваєв Дмитро Сергійович, головний фахівець Семенівська Олена Анатоліївна, провідний інженер-метролог Пацера Наталія Миколаївна.

Співробітники відділу є дипломованими фахівцями з технології харчових продуктів, з машин та апаратів харчових виробництв, з патентознавства, а також з метрології. Співробітники відділу постійно працюють над підвищенням фахового рівня. За останні роки співробітники відділу пройшли тренінг фірми “TerraSystems” з впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2005 щодо контрольних лабораторій, один співробітник пройшов курс з безпечності харчових продуктів у навчальному центрі Wageningen International при Університеті м. Вагенінген (Нідерланди), один співробітник – тренінг з якості продуктів харчування при Федеральному міністерстві економіки та праці Республіки Австрія.

Наші публікації та патенти

Протягом 2006 – 2018 років співробітниками відділу було опубліковано 312 статей у наукових і спеціалізованих часописах, зокрема 63 статті у фахових журналах України та 23 статті у зарубіжних  виданнях; одержано 7 патентів України.

Технічний комітет зі стандартизації  ТК 140 “Молоко, м’ясо та продукти їх переробки”

На співробітників відділу покладено функції методичної та технічної організації роботи ТК 140 “Молоко, м’ясо та продукти їх переробки”. Заступником голови ТК 140 є завідувач відділу Копилова К.В., відповідальним секретарем – заст. завідувача відділу Вербицький С.Б.

Наші перспективи

Продовження робіт з розроблення національних стандартів ДСТУ на заміну державних стандартів колишнього СРСР у рамках виконання Програми перегляду чинних в Україні міждержавних стандартів (ГОСТ), розроблених до 1992 року, та приведення їх у відповідність до Угоди про технічні бар’єри у торгівлі Світової організації торгівлі.

Моніторинг чинних стандартів EN Європейського комітету зі стандартизації, ISO Міжнародної організації зі стандартизації, STAN Комісії ООН з харчових продуктів CODEX ALIMETARIUS, IDF Міжнародної молочної федерації та ін. з метою розробки та прийняття міжнародних стандартів, важливих для підвищення експортного потенціалу вітчизняних підприємств та поліпшення безпечності та якості харчової продукції на внутрішньому та зовнішньому ринках.

Виконання робіт зі створення нових та перегляду наявних нормативних документів у рамках гармонізації нормативної бази України та Європейського Союзу.