Новини

Відділ інформаційного забезпечення, стандартизації та метрології


 

kopilova

 

 

 

 

Завідувач відділом

Копилова Катерина Вячеславівна

доктор сільськогосподарських наук

+ 380 (44) 517 07 30

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

 

 

 

 

 

verb

 

 Заступник завідувача 

Вербицький Сергій Борисович

 кандидат технічних наук

(044) 517-17-16, (044) 517-17-07 

095-825-59-64

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. ,

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.   

 

  

      Стандартизація виробництва харчових продуктів, а також методів контролю їх якості та безпечності, в умовах ринкового різноманіття товарів та їх виробників є однією з принципових передумов належного забезпечення повноцінного харчування наших співгромадян, тобто реалізує надзвичай важливу соціальну функцію. Першочергове значення в цьому сенсі мають вимоги до харчової продукції щодо її безпечності для споживачів.

Розроблення нормативних документів

За останні 5 – 10 років відділом інформаційного забезпечення, стандартизації та метрології в тісному контакті з фахівцями інших наукових підрозділів інституту оновлена практично вся основна нормативна база м’ясної та молочної галузей – розроблено якісно нові національні стандарти, додержання яких дозволяє підприємствам випускати м’ясну та молочну продукцію на рівні кращих світових зразків.

Фахівцями відділу проводиться інтенсивна робота з розроблення та оновлення типових технологічних інструкцій та настанов з використанням елементів НАССР, що є основою виробництва всіх харчових продуктів.

За період 2001 – 2016 років фахівцями інституту було розроблено 336 стандартів, в тому числі, 186 національних стандартів України та гармонізовано 196 міжнародних стандартів для молочної та м’ясний галузей. Фахівці відділу інформаційного забезпечення, стандартизації та метрології здійснювали науково-методичне забезпечення зазначених розробок:

щодо м’яса та м’ясних продуктів – 61 стандарт; щодо методів контролювання показників якості та безпечності м’яса та м’ясних продуктів – 38 стандартів, у тому числі ДСТУ – 14, ДСТУ ISO – 26;

щодо молока та молочних продуктів – 77 стандартів, щодо методів контролювання показників якості та безпечності молока та молочних продуктів – 162 стандарт, у тому числі ДСТУ – 38, ДСТУ ISO – 124.

Метрологія

Оскільки структурою ІПР НААН окрема метрологічна служба не передбачена, розпорядженням № 2 від 28.02.1995 р. "Про проведення повірки в порядку державного метрологічного нагляду" на відділ інформаційного забезпечення, стандартизації та метрології було покладено метрологічне забезпечення приладної та вимірювальної бази інституту. Зокрема, до обов’язків співробітників відділу належить організація щорічних повірок використовуваних у підрозділах ІПР НААН приладів фахівцями ДП “Укрметртестстандарт”.

Співробітники відділу успішно виконали низку науково-дослідних робіт пов’язаних з проблемами метрології, зокрема:

● у 2010 році було завершено виконання робіт з теми “Визначити вимоги до точності методів та засобів вимірювань, що забезпечують рівень якості продукції, передбачений стандартами”;

● у 2011 році було виконано роботи з теми “Розробити метрологічні вимоги до визначення показників якості м’ясних і молочних продуктів з залученням міжлабораторних досліджень”.

Інформаційне забезпечення. Технологічна документація

Розроблення проблематики науково-методичного забезпечення створення технологічної документації на виробництво м'ясних і молочних продуктів передбачає впровадження у виробництво сучасних технологій доброякісних м’ясних і молочних продуктів згідно з національними стандартами України – без застосування замінників натуральної сировини. Великий суспільний резонанс тематики доброякісного харчування, активна позиція споживачів щодо якості м’ясних і молочних продуктів, а також досвід кількох останніх років дають підстави прогнозувати наявність попиту серед виробників на технологічну документацію, яка відповідає ДСТУ. Потенційні споживачі зазначеної продукції на комерційних засадах: м’ясні та молочні підприємства України.

Технологічні документи, розроблені співробітниками відділу:

1. ТУ У 15.7-00419880-079:2006 “Ласощі білкові сухі для тварин “Біостім-40”.

2. Технологічна інструкція щодо виробництваласощів білкових сухих для тварин Біостім-40” до ТУ У 15.7-00419880-079:2006.

3. Технологічної інструкції з виробництва сметани до ДСТУ 4418:2005 “Сметана. Технічні умови”.

4. Технологічна інструкція з виробництва напівкопчених ковбас до ДСТУ 4435:2005 “Ковбаси напівкопчені. Загальні технічні умови”.

5. Технологічна інструкція з виробництва сальтисонів до ДСТУ 4430:2005 “Сальтисони. Технічні умови”.

6. Технологічна інструкція з виробництва кефіру до ДСТУ 4417:2005 “Кефір. Технічні умови”.

7. Технологічна інструкція з виробництва ряжанки та варенця до ДСТУ 4565:2006 “Ряжанка та варенець. Технічні умови”.

8. Технологічна інструкція з виробництва смажених ковбас до ДСТУ 4433:2005 “Ковбаси смажені. Загальні технічні умови”.

9. Технологічна інструкція з виробництва паштетів м'ясних до ДСТУ 4432:2005 “Паштети м’ясні. Технічні умови”.

10. Технологічна інструкція з виробництва простокваші до ДСТУ 4539:2006 “Простокваша. Технічні умови”.

11. Технологічна інструкція з виробництва напоїв ацидофільних до ДСТУ 4540:2006 “Напої ацидофільні. Технічні умови”.

12. Технологічна інструкція з виробництва варено-копчених ковбас до ДСТУ 4591:2006 “Ковбаси варено-копчені. Загальні технічні умови”.

13. Технологічна інструкція з виробництва продуктів делікатесних з м’яса поросят і телят до ДСТУ 4431:2005 “Продукти делікатесні з м’яса поросят і телят. Технічні умови”.

14. Технологічна інструкція з виробництва вершків стерилізованих для дітей до ДСТУ 4541:2006 “Вершки стерилізовані для дітей. Технічні умови”.

15. Технологічна інструкція з виробництва напівфабрикатів м´ясних натуральних від комплексного ділення яловичини за кулінарним призначенням до ДСТУ 4589:2006 “Напівфабрикати м’ясні натуральні від комплексного ділення яловичини за кулінарним призначенням. Технічні умови”.

16. Технологічна інструкція з виробництва йогуртів до ДСТУ 4343:2004 “Йогурти. Загальні технічні умови”.

17. Технологічна інструкція з виробництва напівфабрикатів м’ясних натуральних від комплексного ділення свинини за кулінарним призначенням до ДСТУ 4590:2006 “Напівфабрикати м’ясні натуральні від комплексного ділення свинини за кулінарним призначенням. Технічні умови”.

Співробітництво з іншими організаціями, установами та промисловими підприємствами харчової галузі

Фахівці відділу співпрацюють з підприємствами харчової галузі, галузевими асоціаціями та спілками виробників. Співпраця полягає у виконанні експертиз розроблюваних сторонніми організаціями нормативних документів, наданні консультаційної допомоги, розробленні технологічної та нормативної документації на замовлення приватних підприємств та організацій, наданні технологічної документації та сприянні в її практичному впровадженні. Зазначена діяльність здійснюється як на безкоштовних, так і на комерційних засадах. Відділ співпрацює з багатьма науковими установами Національної академії аграрних наук України, Національної академії наук України, Міносвіти України у сфері розроблення стандартів на м’ясну, молочну продукцію та іншу харчову продукцію, а також на методи контролю безпечності та якості сировини та продукції у харчовій, м’ясній та молочних галузях.

Колектив відділу

           Провідний інженер-метролог Пацера Наталія Миколаївна, науковий співробітник Вербова Оксана Вікторівна, науковий співробітник Загурський Володимир Васильович, головний фахівець Козаченко Ольга Борисівна,  головний фахівець Караваєв Дмитро Сергійович.

Співробітники відділу є дипломованими фахівцями з технології харчових, зокрема м’ясних і молочних продуктів, з машин та апаратів харчових виробництв, а також з метрології. Співробітники відділу постійно працюють над підвищенням фахового рівня. Зокрема керівником відділу було успішно захищено дисертацію з технічних наук. За останні роки троє співробітників пройшли тренінг фірми “TerraSystems” з впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2005 щодо контрольних лабораторій, один співробітник пройшов курс з безпечності харчових продуктів у навчальному центрі Wageningen International при Університеті м. Вагенінген (Нідерланди), один співробітник – тренінг з якості продуктів харчування при Федеральному міністерстві економіки та праці Республіки Австрія.

 Наші публікації та патенти

Протягом 2006 – 2016 років співробітниками відділу було опубліковано 208 статей у наукових і спеціалізованих часописах, зокрема 35 статей у фахових журналах України та 12 статей у зарубіжних  виданнях; одержано 6 патентів України.

Технічний комітет зі стандартизації ТК 140 Молоко, мясо та продукти їх переробки

На співробітників відділу покладено функції методичної та технічної організації роботи ТК 140 “Молоко, м’ясо та продукти їх переробки”. В.о. секретаря ТК 140 є завідувач відділу Вербицький С.Б.

Наші перспективи

Продовження робіт з розроблення національних стандартів ДСТУ на заміну державних стандартів колишнього СРСР у рамках виконання Програми перегляду чинних в Україні міждержавних стандартів (ГОСТ), розроблених до 1992 року, та приведення їх у відповідність до Угоди про технічні бар’єри у торгівлі Світової організації торгівлі № 77 від 13.03.2006.

      Моніторинг чинних стандартів EN Європейського комітету зі стандартизації, ISO Міжнародної організації зі стандартизації, STAN Комісії ООН з харчових продуктів CODEX ALIMETARIUS, IDF Міжнародної молочної федерації та ін. з метою розробки та прийняття міжнародних стандартів, важливих для підвищення експортного потенціалу вітчизняних підприємств та поліпшення безпечності та якості харчової продукції на внутрішньому та зовнішньому ринках.