Продовольчі ресурси 2019 рік Випуск №12 стаття 25

25. ВПРОВАДЖЕННЯ ЄВРОПЕЙСЬКИХ МЕХАНІЗМІВ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЯКОСТІ ХАРЧОВОЇ ПРОДУКЦІЇ В УКРАЇНІ
 
Лисенко Г. П.
Сторінки: 268-276
 
Короткий огляд
Предмет дослідження – результати впровадження європейських механізмів забезпечення якості харчової продукції в Україні. Мета дослідження – виявити результати впровадження європейських механізмів забезпечення якості харчової продукції в Україні. Застосовано методи: системного узагальнення, аналізу та синтезу, аналітичний, порівняння. Результати дослідження. В статті представлено результати впровадження європейських механізмів забезпечення якості харчової продукції в Україні. Проаналізовано вимоги Європейського Союзу, яким повинні відповідати усі товари, які імпортуються на митну територію ЄС та Регламент Європейського Парламенту та Ради 178/2002, основними аспектами якого стало створення Європейської агенції безпеки харчової продукції та забезпечення більшої прозорості та відслідковування якості продукції. Вимоги суттєво різняться в залежності від конкретного товару, але у цілому можуть бути згруповані за такими напрямами: технічні вимоги, екологічні вимоги, вимоги у сфері санітарних та фітосанітарних заходів. Проаналізовано виконання Україною Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Вивчено заходи здійснені Україною для подолання технічних бар’єрів у зовнішній торгівлі, а також санітарні та фітосанітарні заходи в рамках Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Виявлено значне відставання у виконанні Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом та причини, що його спричинили. Сфера застосування результатів дослідження. Розраховано на економістів і спеціалістів підприємств харчової та переробної промисловості, фахівців органів влади, наукових працівників, викладачів, аспірантів і студентів вищих навчальних закладів. Результати досліджень мають науково-практичний характер і можуть слугувати джерелом довідкової інформації щодо реального стану результатів впровадження європейських механізмів забезпечення якості харчової продукції в Україні. Вони можуть бути основою для подальших наукових досліджень та прийняття рішень щодо державної підтримки розвитку основних галузей харчової промисловості.
 
Ключові слова: якість продукції, європейські стандарти якості, харчова промисловість
 
Бібліографія
1. Вікіпедія. Вільна енциклопедія. https://uk.wikipedia.org (дата звернення: 01.06.2019).
2. Зайцева Г. Т., Горпинко Т. М. Технологія виготовлення борошняних конди-терських виробів: Підруч. для проф.-техн. навч. закладів. Київ: Вікторія, 2002. 400 с.
3. Бірта Г. О., Бургу Ю. Г. Товарознавство м’яса. Навчальний посібник. Київ: Центр учбової літератури, 2011. 164 с.
4. Забезпечення якості харчових продуктів у ЄС. Вимоги до виробництва хліба у Великобританії та Франції. Інформаційна довідка, підготовлена Європейським інформаційно-дослідницьким центром. http://euinfocenter.rada.gov.ua/uploads/ documents/ 29347.pdf.
5. Основні вимоги законодавства ЄС до безпеки та якості товарів / Представництво України при Європейському Союзі та Європейському Співтоваристві з атомної енергії. https://ukraine-eu.mfa.gov.ua/ua/Ukraine (дата звернення: 01.06.2019).
6. ХАССП (HACCP) в Украине. https://lab.biz.ua/vnedrenie-system-iso/hassp-upravlenie-bezopasnostyu-produktsii (дата звернення: 01.06.2019).
7. Звіт про виконання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом у 2018 році. https://www.kmu.gov.ua/ storage/app/sites/1/55-GOEEI/AA_report_UA.pdf.
8. Звіт про виконання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом у 2017 році. https://www.kmu.gov.ua/ storage/app/media/uploaded-files/pro-vikonannya-ugodi-pro-asotsiatsiyu-mizh-ukrainoyu-ta-evropeyskim-soyuzom-za-2017.pdf.