Про інститут

 

Інститут продовольчих ресурсів

Національної академії аграрних наук України

 

Інститут продовольчих ресурсів НААН є провідною установою з наукового забезпечення технічного та технологічного прогресу харчової та переробної промисловості України, а також розв`язання економічних проблем розвитку зазначених галузей. Діяльність наукової установи, створеної  2012 р. на базі Технологічного інституту молока та м`яса шляхом розширення сфери його діяльності, полягає у проведенні досліджень, здійсненні та впровадженні наукових розробок у виробництво з метою раціонального використання сировинних ресурсів, підвищення ефективності виробництва, забезпечення належної якості та посилення конкурентоспроможності вітчизняної продукції в умовах формування ринкових відносин у м`ясопереробній, молокопереробній, цукровій, спиртовій, хлібобулочній, кондитерській та інших підгалузей харчової та переробної індустрії України.

Статутними документами ІПР НААН основними напрямами діяльності ІПР визначено розроблення та удосконалення технологій та устаткування для виробництва м'ясної та молочної продукції, в тому числі для дитячого харчування; технологій дієтичних добавок і бактеріальних препаратів для виробництва харчових продуктів; дослідження хімічного складу і властивостей рослинницької та тваринницької сировини; інноваційних технологій виробництва високоякісних харчових продуктів; технологій застосування нетрадиційної сировини для створення харчових продуктів оздоровчої та профілактичної дії; нових методів досліджень сільськогосподарської сировини і харчових продуктів; удосконалення контролю якості харчової продукції; розв`язання економічних питань переробної галузі та продовольчих ресурсів (ринки, економічна ефективність виробництва, державна підтримка, ціноутворення, інфраструктура, моніторинг тощо). Успішно виконувати зазначені завдання дозволяє належний фаховий і науковий потенціал співробітників, серед яких 11 докторів наук, 28 кандидатів наук, 1 академік та 4 члени-кореспонденти НААН.

          Прикладами найуспішніших розробок ІПР НААН є технології та рецептури призначеного для дітей молодшого та старшого віку кисломолочного продукту «Віталакт»,  делікатесного кисловершкового масла з ароматизацією на стадії формування структури продукту, а також кисломолочного продукту «Геролакт», який за ліцензією інституту вироблявся у Данії під назвою «Gаio». М`ясопереробні підприємства України активно впроваджують розроблені фахівцями інституту технології виробництва м`ясних продуктів традиційного асортименту – варених, напівкопчених, варено-копчених ковбас, напівфабрикатів та ін., якість яких відповідає високим вимогам національних стандартів України. Інститутом розроблено важливу для цукрової галузі технологію спільного виробництва цукру і біоетанолу в умовах цукрового заводу, яку можна впроваджувати як при будівництві нових, так і при реконструкції діючих підприємств.

Впродовж багатьох років одним з важливих напрямків діяльності ІПР НААН є селекція нових штамів промислово цінних мікроорганізмів для застосування у біотехнологіях виробництва м`ясних і молочних продуктів. Виробництво розроблених науковцями інституту препаратів освоєно на створеному при ІПР НААН Державному дослідному підприємстві бактеріальних заквасок  «Іпровіт», які добре відомі як вітчизняним виробничникам, так і турботливим батькам, що дбають про здорове харчування своїх малят.

Одним з напрямів діяльності ІПР НААН є також розроблення сучасного технологічного обладнання переробних підприємств. Розроблені досвідченими конструкторами інституту машини та обладнання – сировиготовлювачі, установки для виробництва вершкового масла та спредів, різноманітне м`ясопереробне обладнання – виготовляються на потужностях механічного виробництва ІПР НААН і активно впроваджуються в Україні та за кордоном.

Фахівцями інституту розроблено та опановано ряд новітніх методів та методик контролю якості та безпечності м`ясної, молочної та іншої харчової продукції. В 2013 році ІПР НААН атестовано ДП «Укрметртестстандарт» відповідно критеріям атестації вимірювальних лабораторій. Інститут має сертифікат про акредитацію згідно з вимогами ДСТУ ІSO/IEC 17025:2006 у сфері органолептичних, фізико-хімічних, хроматографічних, мікробіологічних та молекулярно-генетичних випробувань харчових продуктів та продовольчої сировини.

Інститут продовольчих ресурсів НААН успішно виконує функції секретаріату Технічного комітету стандартизації 140 (ТК 140) «Молоко, м’ясо та продукти їх переробки», що здійснює передбачені Національною стандартизацією роботи із забезпечення молочної галузі національними стандартами, розробленими з належним залученням досягнень сучасної науки. Важливе місце у роботі ТК 140 посідають також роботи з гармонізації чинних міжнародних стандартів Міжнародної організації зі стандартизації ISO, Міжнародної молочної федерації FIL/IDF, Європейського комітету зі стандартизації CEN тощо.