МОНОГРАФІЇ

     Н.М. Шульга, А.О. Бовкун, О.В. Науменко Кисломолочні напої: якість та безпечність. [Монографія]. – К.: ЦП «Компрінт», 2024. – 359 с.
      ISBN 978-617-8171-97-1
    У монографії наведено: хімічний склад молока; фізико-хімічні властивості складових частин молока; основні властивості технологічно-важливих та сторонніх бактерій; зміну показників молока під впливом різних факторів, а також мікробіологічні та біохімічні процеси, які відбуваються на окремих стадіях технологічних процесів переробки молока; характеристику та технологічні особливості застосування основних інгредієнтів у виробництві кисломолочних напоїв; критерії безпечності та якості готових продуктів та аналіз ризиків, пов’язаних із їх виробництвом.
    Науково обгрунтовано: роль заквашувальної та сторонньої мікрофлори у формуванні якості та безпечності готового продукту; основні шляхи вирішення проблем підвищення мікробіологічної чистоти виробництва ферментованих молочних продуктів; взаємозв’язок між складом заквашувальних культур та показниками якості кисломолочних напоїв молочнокислого та спиртового видів бродіння.
    Монографія призначена для науковців, фахівців, які працюють в системі харчових і переробних галузей АПК, студентів, аспірантів за напрямом підготовки 181 – Харчові технології.
 
 
А.О. Бовкун, Н.М. Шульга, О.В. Науменко. [Монографія]. – К.: ФОП Ямчинський О.В., 2023. – 227 с.
ISBN 978-617-8282-29-5
У монографії наведено: характеристику харчової та біологічної цінності сирів; аналіз молока-сировини для виробництва сиру та підготовки молочної суміші до зсідання; контроль забрудненості виробництва сирів бактеріофагами; розкрита стороння мікрофлора молока у сироробстві; подано особливості отримання сичужного згустку та обробки сирого зерна; основну характеристику визрівання сирів.
Науково обгрунтовано: основні властивості технологічно-важливих молочнокислих бактерій, їх роль у формуванні готового продукту; шляхи вирішення проблем бактеріофагії у виробництві ферментованих молочних продуктів та сирів; систему оцінювання якості сирів, основні вади сирів за мікробіологічними показниками.
Монографія призначена для науковців, фахівців, які працюють в системі харчових і переробних галузей АПК, студентів, аспірантів галузі знань 18 «Виробництво та технології» спеціальності 181 «Харчові технології».
 
 
Паламарчук І.П., Гудзенко М.М.,  Науменко О.В., Лялик А.Т., Бейко Л.А., Рибчинський Р.С. Надійність обладнання харчових виробництв. Частина 3 «Розрахунок та оцінка параметрів надійності технічних систем за методиками теорії ймовірності» [Навчальний посібник]/ За ред. Проф. І.П.Паламарчука. - К.: «Основа», 2023. 534 с.
ISBN 978-966-984-083-7
Навчальний посібник містить основні положення та параметри теорії подібності, математичні характеристики статистики, які представлені в аналітичному та графічному вигляді, параметри надійності технічних систем в умовах переробних і харчових виробництв. Авторським колективом науковців приводяться аналогії геометричного та алгебраїчного виразу відомих функціональних залежностей та закономірностей зміни відмов та несправностей обладнання виробничого призначення, що дає можливості прогнозування ресурсу машин та механізмів. При визначенні параметрів надійності реального обладнання харчового виробництва приводяться методи практичного розрахунку елементів технічної системи при використанніі теорії ймовірностей. Для оцінки правильності вибору методів приводяться практичні розрахунки з математичної статистики.
Навчальний посібник призначений для призначена для науковців, фахівців, які працюють в системі харчових і переробних галузей АПК, студентів, аспірантів спеціальностей 181 «Харчові технології», 162 «Біотехнологія та біоінженерія», 208 «Агроінженерія» та 133 «Галузеве машинобудування».
 

2024.12.02 Наукове обгрунтуванння           Наукове обгрунтування удосконалення технології м’ясних, молочних та молоковмісних продуктів

Л.В. Баль-Прилипко, М.С. Ніколаєнко, І.М. Устименко, Г.А. Толок, Н.М. Слободянюк, О.В. Науменко, О.С. Андрощук, О.С. Пилипчук. Наукове обгрунтування удосконалення технології м’ясних, молочних та молоковмісних продуктів. [Монографія]. – К.: ЦП «Компрінт», 2023. – 272 с.
ISBN 978-617-8269-51-7
У монографії наведено аналіз сучасного стану розвитку м’ясних, молочних та молоковмісних продуктів та харчування населення України. Колективом авторів висвітлено передумови розроблення харчових систем емульсійного типу для м’ясних та молоковмісних продуктів. окреслено біотехнологічні способи збереження активності заквашувальної мікробіоти для ферментованих молочних продуктів. Теоретично та експериментально обгрунтовано склад і технологічні режими одержання харчових емульсій прямого типу для молоковмісних продуктів та принципи створення стійких до фагів ротаційних заквашувальних композицій.
         Науково обгрунтовано удосконалення технології ковбасних виробів з використанням активованої води, жирових, білково-жирових емульсій на основі гідроколоїдів. Доведено можливість використання харчових емульсій прямого типу в технології окремих видів молоковмісних продуктів. Висвітлено технології застосування фагостійких штамів молочнокислих бактерій.
Монографію призначено для науковців, фахівців, які працюють в системі харчових і переробних галузей АПК, здобувачів вищої освіти усіх рівнів та особам, які займаються проблемами якості та безпечності харчових продуктів.
 

2024.10.30 Коваленко

Колективна монографія. За заг. ред. О.В. Коваленко [Автори: Коваленко О.В., Бокій О.В., Ященко Л.О., Лисенко Г.П.]. Інститут продовольчих ресурсів НААН. Київ : Вид. "Деоніс плюс", 2024. 328 с.
 ISBN 978-617-7836-24-6
У колективній монографії представлені результати наукових досліджень щодо формування продовольчої політики в умовах трансформації національної економіки, науково-методичних засад обґрунтування методів і моделей оптимізації розвитку харчової індустрії України, стану харчової індустрії у вимірах економічних змін вітчизняної економіки та кон’юнктури на світових ринках продовольства.
    Для працівників різних рівнів управління галузями і підприємствами агропромислового комплексу, керівників, спеціалістів, науковців, викладачів, студентів.

2024.10.16 Даниленко Монография

           Біотехнології ферментованих продуктів із коров’ячого та козиного молока

           Рижкова Т. М., Даниленко С. Г., Михайлов В. М. та ін. – Харків.: Видавництво Іванченка І.С., 2024. – 148 с.

           ISBN 978-617-8332-31-0

В монографії розглянуті питання, що стосуються основних фізико-хімічних показники козиного та коров’ячого молока, низки нових та вдосконалених технологій сучасного асортименту молочної продукції. Призначено для використання у навчальному процесі підготовки інженерів-технологів за напрямом підготовки 204 «Технологія виробництва та переробки продукції тваринництва», 181 «Харчові технології» галузі знань 18 “Виробництво та технології”, 162 «Біотехнологія», а також може бути корисно для аспірантів, викладачів закладів вищої освіти та спеціалістів молочної промисловості.

2024.09.11 Харчові добавки. Посібник

           Харчові добавки: навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів

Овсієнко С.М., Берник І.М., Соломон А.М., Науменко О.В. Харчові добавки: навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. Вінниця: ТОВ «Друк-плюс», ФОП Добрянська О.Г., 2024. 276 с.

ISBN 978-617-8406-10-03

Авторами узагальнено та систематизовано теоретичні надбання у сфері використання харчових добавок. Наведено їх класифікацію, склад, обгрунтовано роль у харчових технологіях та харчуванні. Навчальний посібник містить теоретичний та практичний блоки, тестові завдання, список рекомендованої літератури. Навчальний посібник спрямований на поглиблене вивчення питання оцінки безпеки харчових добавок, їх гігієнічної регламентації та контролю якості.Рекомендовано для організації навчального процесу з дисципліни «Харчові добавки» для студентів галузі знань 18 «Виробництво та технології» спеціальності 181 Харчові технології. Призначено для вчених-фахівців, викладачів, представників підприємств харчової промисловості, студентів. 

 
2020 Монографія. Стратегічний потенціал
Сичевський М.П., Юзефович А.Е., Коваленко О.В., Куць О.І., Лузан Ю.Я.
Стратегічний потенціал продовольчої системи України. Монографія. Київ: ___, 2020. – 162 с.
Представлено результати дослідження теорії та практики формування і функціонування продовольчої системи України. Обґрунтовано організаційно-економічний механізм забезпечення цілісності та ефективності продовольчої системи та наслідки еволюції суспільних потреб в сировинних та продовольчих ресурсах. Оцінено стійкість функціонування продовольчої системи в нестабільних макроекономічних умовах та кризових ситуаціях. Досліджено стратегічний потенціал розвитку сировинних та продовольчих ресурсів, стан та перспективи розвитку інвестиційно-інноваційного забезпечення продовольчої системи, роль, напрямки та механізми впливу державних регуляторів у створенні сприятливих інституціональних передумов розвитку продовольчої системи.
Для працівників різних рівнів управління галузями і підприємствами агропромислового виробництва продовольства, керівників, спеціалістів, науковців, викладачів, студентів.
 
Коваленко О. В., Куць О. І. , Бокій О. В.
Концептуальні засади формування економічної політики та механізмів розвитку харчової промисловості. Інститут продовольчих ресурсів НААН. Київ, 2020. 51 с.
         ISBN 978-966-669-547-8
У науковому виданні висвітлено теоретичні засади економічної продовольчої політики розвитку харчової промисловості в умовах глобальних викликів. Обґрунтовано методологічні підходи до економічної політики у продовольчому секторі. Наведено модель розвитку харчової промисловості. Представлено концепцію економічної політики та механізмів регулювання розвитку харчової промисловості в умовах глобальних викликів.
Призначено для представників державних структур, працівників різних рівнів управління галузями і підприємствами харчової промисловості та суміжними галузями, керівників, спеціалістів, науковців, викладачів закладів вищої освіти, студентів.
 
          Сичевський М.П., Коваленко О.В., Куць О.І., Юзефович А.Е., Ященко Л.О.
          Інноваційна конкурентоспроможність харчової промисловості України в глобальних вимірах сучасності: концепція зростання та шляхи досягнення. Монографія. Київ, 2020. 139 с.
          Представлено обґрунтування концептуальних засад підвищення конкурентоспроможності харчової промисловості в умовах інноваційної економіки. Досліджено теоретико-методологічні аспекти формування та оцінювання конкурентоспроможності галузей харчової промисловості. На основі аналізу теорії технологічних укладів та ідентифікації основних проблем, які перешкоджають формуванню стійких конкурентних переваг суб’єктів господарювання, обґрунтовано необхідність інноваційної модернізації харчових виробництв, удосконалено методичні підходи до оцінювання конкуренто-спроможності окремих галузей харчової промисловості. Визначено пріоритети продовольчої політики в забезпеченні конкурентоспроможності харчової промисловості, виявлено основні індикатори стабільного зростання конкурентоспроможності, що узгоджуються з Цілями розвитку України на перспективу, розраховано їх прогнозні показники.
          Для працівників різних рівнів управління галузями і підприємствами агропромислового виробництва, керівників, спеціалістів, науковців, викладачів, студентів.

 

Сичевський М. П. Харчова промисловість як основа продовольчої безпеки та розвитку держави. К.: Аграр. наука, 2019. 388 с. ISBN 978-966-540-459-0
У монографії проаналізовано сучасні тенденції розвитку харчової промисловості у глобальному та національному вимірі, світові виклики щодо забезпечення населення продовольством і роль України в їх подоланні, взаємозв’язки вітчизняного агропродовольчого комплексу зі світовою продовольчою системою. Розкрито роль харчової індустрії, її потенціал, загрози та виклики в умовах нестабільної економіки і глобального інноваційного прогресу. Представлено перспективи розвитку внутрішнього продовольчого ринку та посилення експортного потенціалу країни. Визначено нові можливості та шляхи забезпечення ефективного розвитку харчової індустрії.
Призначено для представників державних структур, працівників різних рівнів управління галузями і підприємствами харчової промисловості та суміжними галузями, науковців, викладачів закладів вищої освіти, студентів.
 

2018 Розвиток аграрної сфери економіки в умовах децентралізації управління в Україні Лузан

Розвиток аграрної сфери економіки в умовах децентралізації управління в Україні
Гадзало Я. М., Гладій М. В., Саблук П. Т., Лузан Ю. Я.
Розвиток аграрної сфери економіки в умовах децентралізації управління в Україні. К.: Аграр. наука, 2018. 328 с.
ISBN 978-966-540-542-9
Розглянуто сучасний стан і перспективи регіональної оптимізації аграрної сфери України, формування економіки, стратегії природних ресурсів у нових умовах господарювання. Значну увагу приділено дослідженню питань економічного оцінювання та раціонального використання земельних ресурсів і матеріально-технічної бази у розрізі природних зон країни. Наведено дані щодо територіальної організації агропромислової сфери, а також стратегічні проблеми його розвитку.
Розраховано на вчених-фахівців, викладачів, аспірантів, працівників центральних і місцевих органів державної влади та самоврядування.
 
2016 Харчова промисловість України стратегічні аспекти розвитку. МонографіяХарчова промисловість України: стратегічні аспекти розвитку: монографія
Колектив авторів:
Гадзало Я. М. (вступ; 1.2; 1.3; 1.5; 2.4; 3.1; 3.2; 4.1); Сичевський М. П. (1.1; 1.2; 2.1; 2.3; 2.5; 3.2; 3.3; 4.1; 4.2); Бокій О. В. (1.5; 3.1; 4.3); Вербицький С. Б. (3.5); Дейнеко Л. B. (1.1); Ємцев В. І. (2.1); Коваленко О.В.   (1.3; 1.4; 2.4; 3.1; 3.4; 4.4);   Коткова Н.С.  (3.3; 4.4);   Куць О. І.   (1.3; 2.1; 2.3; 3.2);   Лисенко Г. П. (3.1; 3.4); Лукашенко Н. О. (1.3; 2.1); Михайленко Г. А. (1.5; 2.1; 2.2;4.5); Шмаглій О. Б. (1.2; 3.2; 3.4; 4.5); Юзефович А. Е. (1.5; 3.1; 4.1; 4.3); Юрченко Н. С. (2.5; 3.1)
      Харчова промисловість України: стратегічні аспекти розвитку: монографія / за заг. ред. акад. НААН Я. М. Гадзала; Інститут продовольчих ресурсів НААН. К.: Аграр. наука, 2016. 380 с.
ISBN 978-966-540-424-8

Висвітлено теоретико-методологічні та практичні аспекти функціонування харчової промисловості України на зламі ХХ-ХХІ ст. Розкрито стратегічні вектори і пріоритетні напрями розвитку галузевих ринків харчової промисловості в умовах глобалізації та монополізації світових продовольчих ринків. Визначено чинники кон’юнктурних змін, бар’єри та ризики на шляху активізації зовнішньоекономічної діяльності вітчизняних товаровиробників. Окреслено напрями державної політики сприяння розвитку харчової промисловості, засади макроекономічної стабілізації і зростання платоспроможного попиту населення.

Призначено для працівників різних рівнів управління галузями і підприємствами харчової промисловості в системі АПК, керівників, спеціалістів, науковців, викладачів, студентів.
 
Коваленко О. В. Інновації та бізнес у харчовій промисловості: монографія. К.: ННЦ «ІАЕ», 2015. 300 с.
ISBN 978-966-669-489-1
Наведено концептуальні основи формування інноваційної системи харчової промисловості в контексті розвитку національної економіки; теоретико-методологічні засади щодо побудови стратегічних моделей бізнесу в умовах нестійкої економіки України. Узагальнено досягнення світового інноваційного процесу, обґрунтовано чинники розвитку інноваційної системи України та наслідки їх впливу на розвиток харчової промисловості. Досліджено проблемні аспекти та фактори соціальної і продовольчої безпеки в процесі реалізації інноваційної моделі України.
Призначено для працівників різних рівнів управління галузями і підприємствами харчової промисловості в системі АПК, керівників, спеціалістів, науковців, викладачів, студентів.
 
2013 Концептуальні засади галузевої паспортизації харчової індустрії УкраїниКонцептуальні засади галузевої паспортизації харчової індустрії України
Авторський колектив: Сичевський М. П. (вступ, п. 1.1, п. 1.2), Куць О. І. (п. 1.2, п. 2.10),   Коваленко О. В.  (п, 1.2, п. 2.7, п. 2.8),   Дейнеко Л. В.  (п. 1.1),   Бокій О. В.  (п. 2.1, п. 2.5, п. 2.12),   Капась О. М.  (п. 2.2),  Коткова Н. В  (п. 2.8, п. 2.11);  Панченко О. В.  (п. 2.3, и. 2.10);  Печенога О. П.  (п. 2.8, п. 2.13), Сіра Ю. В.  (п, 2.2, п. 2.6, 2.10);  Ткаченко Д. М.  (п. 2.7, п. 2.10);  Шмаглій О. Б.  (п. 2.4, п. 2.9),  Лукашенко Н. О.  (п. 2.13).
Концептуальні засади галузевої паспортизації харчової індустрії України. К.: ННЦ «ІАЕ», 2013. 264 с.
ISBN 978-966-669-434-1
На основі обґрунтування концепції паспортизації галузей харчової індустрії, здійсненого моніторингу кон’юнктури ринків продовольства, класифіковано систему економічних показників й сформовано базу даних, що слугуватиме підґрунтям при формуванні стратегій розвитку продовольчого комплексу й дієвим інформаційним ресурсом, спрямованим на забезпечення сталого розвитку галузі.
Для службовців, економістів, наукових працівників, викладачів, аспірантів і студентів вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації.

naas logo mes logo