05. Ціни на хліб та купівельна спроможність населення в Україні і світі 
 
О.В. Бокій
Сторінки: 41-48
 
Короткий огляд
Досліджено цінову ситуацію на ринку хлібобулочних виробів. Розглянуто умови реалізації соціальної хлібобулочної продукції в Україні, відмінність цін на аналогічну продукцію у торговельних мережах. Досліджено динаміку цін у ланцюгу «зерно – борошно – хліб», виявлено економіко-організаційні неузгодженості. Проаналізовано ціни на зерно, борошно, хліб, їх співвідношення в Україні й інших країнах світу. Досліджено тренд цін на хлібобулочні вироби після скасування державного регулювання. Проведено порівняння заробітної плати, цін на хліб і купівельної спроможності населення (у перерахунку на хліб) у різних країнах. Розглянуто податок на додану вартість в Україні та інших країнах світу як важливий чинник ціни. Виявлено основні важелі стримання цін на хлібобулочні вироби, підвищення купівельної спроможності населення, що включають у себе заходи ресурсозбереження на ділянках технологічного ланцюгу «зерно-борошно-хліб», оптимізацію системи оподаткування продукції, механізм дотацій на хлібобулочні вироби у складі продовольчих дотацій для соціально незахищених верств населення, інвестиційно-інноваційне оновлення виробництва тощо. 
Ключові слова: хлібобулочні вироби, ціни на хліб, купівельна спроможність, система оподаткування, податок на додану вартість, соціальний захист населення
 
Бібліографія
1. Боднар, О. В. Функціонування механізму ціноутворення на продукцію галузі рослинництва в умовах невизначеності та ризику / О. В. Боднар //  Економіка та управління АПК. – 2015. –  № 1. –  С. 33-36.
2. Васильченко, А. Н. Некоторые особенности функционирования рынка хлеба в Украине / А. Н. Васильченко //  Хранение и переработка зерна. – 2013. – № 3 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ukrhlibprom.org.ua/ua/publikaciii/jurnal_ hranenie_i_pererabotka_zerna_no3_mart_2013.html.
3. Навольська, Н. В. Дослідження ринку хліба і хлібобулочних виробів в Україні. / Н. В.Навольська [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://global-national.in.ua/archive/11-2016/93.pdf.
4. Аналіз поточної кон’юнктури і прогноз ринків рослинницької продукції в Україні та світі: монографія / О. М. Шпичак, Ю.О.Лупенко, О. В. Боднар та ін.; за ред. О.М. Шпичака. – К. : «ННЦ»ІАЕ», 2015. - 336 с.
5. Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів): постанова Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року № 1548 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.zakon.rada. gov.ua.
6. Бокій, О. В. Споживання хліба і хлібопродуктів та купівельна спроможність населення України / О. В. Бокій // Економіка АПК. – 2016. – № 1. – С. 48–55.
7. Бокій, О. В. Цінові тренди хліба та соціальний захист населення в Україні та світі/  О.В. Бокій//Вісник харчової промисловості. Хлібопекарська галузь. – 2018. – №10. – С.15–17.
8. Офіційний сайт Держстату України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.ukrstat.gov.ua.
9. Офіційний сайт АПК Інформ. [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  https://www.apk-inform.com/ru/prices.
10. Карпенко, С. П. Оподаткування доданої вартості: європейський досвід та українські реалії [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  http://www.economy.nayka.com.ua /?op=1&z=3650.
11. В 5 раз выше чем в Польше. В Украине налоги на продукты питания одни из самых больших в ЕС [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  http://asn.in.ua/ru/news/publishing/ 114447-v-ukraine-nalogi-na-produkty-pitanija-v-5-raz-vysh.html.
12. Харчова промисловість України : стратегічні аспекти розвитку: монографія /  за заг. ред. акад. НААН Я. М. Гадзала; Інститут продовольчих ресурсів НААН. – К.: Аграр. наука, 2016. – 380 с.
13. Кирилюк Є. М. Аграрний ринок в умовах трансформації економічних систем: монографія / Є. М. Кирилюк. – К.: КНЕУ, 2013. – 571 с.
14. Україна вдвічі покращила позицію в рейтингу оподаткування [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://asn.in.ua/ru/news/publishing/114447-v-ukraine-nalogi-na-produkty-pitanija-v-5-raz-vysh.html

naas logo mes logo