18. ФІЗИКО-ХІМІЧНІ МЕТОДИ ПІДГОТОВКИ ДО ФАСУВАННЯ СПОЖИВЧОЇ ТАРИ, МАТЕРІАЛІВ І ПРОДУКЦІЇ
https://doi.org/10.31073/foodresources2020-15-18
Піддубний В. А., Стадник І. Я., Василів В. П., Кос Т. С.
Сторінки: 166-173
Повна стаття  PDF
 
Короткий огляд
Накопичений досвід термічної обробки продукції, пов'язаний з двома такими параметрами, як температура і час, певною мірою використовується і стосовно підготовки тари, пакувальних матеріалів, сформованих упаковок тощо. Очевидно, що з цієї точки зору важливе значення має інформація щодо дії на мікроорганізми вегетативних і спорових форм різних фізичних і хімічних впливів або їх комбінацій. У даній статті наведено порівняльний аналіз переваг і недоліків технологій фасування газованих напоїв на основі скляної і ПЕТ-тари. До числа головних переваг скляної тари відноситься її повна інертність до продуктів харчування і напоїв, дешева природна сировина та традиційні технології для її виготовлення, можливості використання підвищених тисків при фасуванні, у тому числі і на користь досягнення асептичних станів. До числа переваг технологій фасування на основі використання ПЕТ-тари віднесено можливість розширення тисків і температур фасування в сторону збільшення останніх. По-перше, такі можливості відкриваються у зв'язку з механічною міцністю поліетилентерафталату і виробів з нього, а також у зв'язку з відсутністю впливів термічних напружень. Лабораторні дослідження ПЕТ-пляшок місткістю 1,0, 1,5 та 2,0 л показали, що вони витримують внутрішні тиски до 1,3 МПа без помітних залишкових деформацій. Цей показник тиску значно перевищує аналогічну характеристику скляної тари. По-друге, підвищення тиску фасування дозволяє в умовах збереження рівноваги у газорідинній системі підвищувати температуру середовища, що знаходиться у відповідності з законом розчинності газів. Саме відповідність параметрів тиску і температури нормативному значенню вмісту СО2 може бути забезпечена різними сполученнями.
Ключові слова: технологія, обладнання, термодинаміка, масообмін, мікроорганізми, асептика, вакуумування
 
Бібліографія
1. Пирог Т. П. Загальна мікробіологія. К.: НУХТ, 2010. 632 с.
2. Пирог Т. П., Ігнатова О. А. Загальна мікробіологія. К.: НУХТ, 2009. 336 с.
3. Бабарин В. П. Стерилизация консервов. Справочник. С.Пб.: ГИОРД, 2006. 312 с.
4. Ватренко О. В., Шендеровський А. Ю., Гладушняк О. К. Герметизація скляної тари. Упаковка. 2003. Вип. 25. С. 28-29.
5. Соколенко А. І., Мазаракі А. А., Піддубний В. А. та ін. Енергетичні трансформації і енергозбереження в харчових технологіях: монографія. Київ: Фенікс, 2012. 484 с.
6. Ребиндер П. А., Епифанов Г. И. Влияние поверхосно-активной среды на граничное течение и знос в кн. Развитие теории трения и изнашивания. М.: АН СССР, 1957, с.47-56.
7. Фрумкин А. Н. Потенциалы нулевого заряда. М.: Наука, 1982. 259 с.
8. Сухенко В. Ю. Науково-технічні основи мясоподрібнювальних процесів переобки підприємств АПК. Дис. док.техн. каук: 05.18.12. К.: 2015. 584 с.
9. Мачихин Ю. А., Мачихин С. А.. Инженерная реологія пищевых материалов. М: Легкая и пищевая пром.-сть, 1991. 216 с.
10. Нащокин В.  В. Техническая термодинамика и теплопередача. М.: Высшая школа, 1980. 469 с.

naas logo mes logo