08. РАЦІОНАЛЬНІ СПОСОБИ ОДЕРЖАННЯ СКРАПЛЕНОГО ДІОКСИДУ ВУГЛЕЦЮ НА ПІДПРИЄМСТВАХ СПИРТОВОЇ ГАЛУЗІ
 
Данілова К. О., Олійнічук С. Т.
Сторінки: 74-79
 
Короткий огляд
Вирішення проблеми підвищення рентабельності спиртового виробництва полягає в його диверсифікації на основі комплексних безвідходних технологій глибокої переробки сировини з отриманням продуктів харчового та кормового призначення, рідкого та газоподібного палива. Мета роботи – наукове обґрунтування способів використання відходів спиртового виробництва для одержання цінних побічних продуктів, розширення асортименту і підвищення ефективності галузі. Дано характеристику газів спиртового бродіння як сировини для виробництва скрапленого діоксиду вуглецю. Наведено документи, що визначають стандарти якості діоксиду вуглецю в Україні і в світі, а також фізико-хімічні показники діоксиду вуглецю харчового призначення. Наведено порівняльну характеристику схем одержання скрапленого діоксиду вуглецю за циклами середнього і високого тиску, способів його очистки від супутніх домішок. Виробництво діоксиду вуглецю на спиртових заводах є економічно вигідним, оскільки гази бродіння є відходом з вмістом основної речовини 98-99%. Собівартість скрапленого діоксиду вуглецю з газів спиртового бродіння буде в 1,5-2 рази нижчою у порівнянні з іншими джерелами сировини. Впровадження на спиртових підприємствах схеми комплексної переробки сировини з отриманням окрім основного продукту етилового спирту також продуктів харчового та кормового призначення, в тому числі скрапленого діоксиду вуглецю, сприяє вирішенню проблеми диверсифікації виробництва і підвищенню його рентабельності.
 
Ключові слова: рентабельність, диверсифікація, спиртове виробництво, діоксид вуглецю, показники якості, схема одержання, способи очистки
 
Бібліографія
1. Офіційний сайт Державної служби статистики. http://www.ukrstat.gov.ua.
2. CGA G-6.2 Commodity Specification for Carbon Dioxide. Compressed Gas Association. Inc., 14501 George Carter Way, Suite 103, Chantilly VA 20151. http://www.cganet.com.
3. EIGA Info 24/11, Carbon Dioxide Sources, Certification, Quality Standards and Verification. European Industrial Gases Association, Avenue des Arts 3-5 Brussels, Belgium, B-1210. http:// www.eiga.eu.
4. Fountain Carbon Dioxide Quality Guideline. International Society of Beverage Technologists, 14070 Proton Road, Suite 100, LB 9, Dallas TX 75244-3601. http://www.bevtech.org.
5. ДСТУ 4817:2007 Діоксид вуглецю газоподібний і скраплений. Технічні умови. Введено 30.07.2007. К.: Держспоживстандарт України, 2008. 14 с.
6. Данилова Е.О. Новые технологии получения диоксида углерода из газов различного происхождения. Технические газы. 2007. 4. С.37–41.

           

naas logo mes logo