5. ОЦІНКА БІОЛОГІЧНОЇ БЕЗПЕЧНОСТІ М’ЯСНОЇ СИРОВИНИ ПРИ ПРИЙМАННІ НА М’ЯСОПЕРЕРОБНЕ ПІДПРИЄМСТВО
https://doi.org/10.31073/foodresources2021-16-05
Власенко І.Г., Семко Т.В., Іваніщева О.А.
Сторінки: 49-56
Повна стаття PDF
 
Короткий огляд
В статті описано проблеми при оцінці безпечності сировини на підприємствах м’ясопереробної промисловості та шляхи їх вирішення. Піднята проблема є важливою з погляду виробничої безпеки. Метою статті є аналіз біологічних небезпечних чинників як елемента процедури перевіряння критерію результативності експертизи при прийманні м’ясної сировини на м’ясопереробне підприємство. Предмет дослідження: м’ясна сировина, що приймається на м’ясопереробне підприємство, «дерево прийняття рішень» на етапі приймання м’ясної сировини, початкова і залишкова протеолітична мікрофлора, контрольно-критичні точки ветеринарно-санітарного контролю. Матеріали та методи. Застосовано загальнонаукові методи пізнання: аналіз, синтез, абстракція, дедукція. Для вивчення та всебічного аналізу об’єкта дослідження застосовано монографічний, а також спеціальний метод дослідження – абстрактно-логічний. В процесі виконання роботи використано мікробіологічні методи дослідження: мікроскопія препаратів, посів на поживні середовища. Інформаційна база дослідження – чинні законодавчі та нормативно-правові акти України та Регламенти Європейського союзу, стандарти Codex Alimentarius наукові праці вітчизняних та зарубіжних вчених, власні спостереження авторів. Результати дослідження. Дослідження проведено в умовах лабораторії підприємства ТОВ Літинський м’ясокомбінат Вінницької області. Ідентифіковані небезпечні чинники, що виявлені на етапі приймання сировини, контролюються за допомогою ветеринарної експертизи , а саме точок ветеринарно-санітарного контролю. Експертиза сировини враховує контроль біологічних, хімічних і фізичних факторів при отриманні сировини, придбанні і обробці, підготовці до виробництва, розподілі, реалізації та споживанні готового виробу. В умовах підприємства ТОВ «Літинський м’ясокомбінат» проведено процедуру ідентифікації небезпечних чинників на етапі приймання м’ясної сировини та встановлено 4 точки контролю. Сфера застосування: результати дослідження рекомендовані до застосування на підприємствах м’ясопереробної галузі.
Ключові слова: НАССР, безпечність, Кодекс Аліментаріус, система, харчовий продукт, контроль, ризик
 
Бібліографія
1. Дашковський О.О., Салата В.З. Аналіз ризиків та критичних контрольних точок (НАССР), при виробництві м’ясних ковбас на ПП «Cтрийські делікатеси».  Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького. 2016, т 18, № 3 (70). C.83- 87.
2. Слива Ю. Що слід враховувати, впроваджуючи НАССР на підприємстві. АІА «Agravery», 28.08.2017. URL: https://agravery.com/uk/posts/author/show?slug=so-slid-vrahovuvati-vprovadzuuci-nassr-na-pidpriemstvi.
3. Семко Т.В., Іваніщева О.А. Вимоги ЄС щодо безпечності харчових продуктів та особливості впровадження систем HACCP у м’ясній промисловості України. Продовольчі ресурси. 2018, № 11. С. 155-165.
4. Наказ міністерства аграрної політики та продовольства України № 590 від 01.10.2012. Про затвердження Вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР). Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства № 429 від 17.10.2015.
5. Закон України № 771 «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів». Відомості Верховної Ради України. 1998, № 19, ст. 98.
6. CODEX ALIMENTARIUS. 1993. Guidelines for the application of the Hazard Analysis Critical Control Point (HACCP) system. ALINORM 93/13A Appendix II.
7. Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин: Закон України від 18 травня 2017 № 2042-VIІІ. Відомості Верховної Ради України. 2017. 4 серпня.
8. Розробник стандартів FCCS 22000.URL: www.fssc22000.com
9. ISO 22000. Консультаційна компанія «CERTICON» URL: https://www.certicon.com.ua/iso-22000-food-safety-management-system

naas logo mes logo