РОЗРОБКА НОВИХ БІОТЕХНОЛОГІЙ ТА ВИРОБНИЦТВО БАКТЕРІАЛЬНИХ ПРЕПАРАТІВ  

 
  • Визначення бактеріофагів;
  • Надання методичних рекомендацій з визначення бактеріофагів на молокопереробних підприємствах та відповідних тест-культур
  • Визначення мікробіологічних показників харчових продуктів
  • Надання науково-консультативних послуг та "Інструкції щодо організації виробничого мікробіологічного контролю на підприємствах молочної промисловості"
  • Розробка технологій нових бактеріальних препаратів на основі промислово цінних штамів з колекції відділу та надання дослідних партій цих препаратів
  • визначення інгібуючих речовин у молоці.

Промислово цінні штами для переробки молока і м'яса

Промисловоцінні штами для переробки молока та м‘яса з колекції ІПР НААН для використання у сучасних біотехнологіях широкого асортименту національних кисломолочних, ферментованих м’ясних продуктів, бактеріальних препаратів функціональної дії, кормових бактеріальних концентратів тощо.

Сьогодні це єдина в Україні профільна колекція штамів, які задовольняють сучасні вимоги переробної галузі. Колекція нараховує 85 штамів молочнокислих, біфідо- та пропіоновокислих бактерій та ін.

Всі представлені штами є природними, адаптованими до вітчизняної сировини і не підлягали генним модифікаціям, задепоновані та зберігаються у Депозитарії Інституту мікробіології та вірусології НАН України.

Для кисломолочних продуктів:
Lactococcus sp.
Lactobacillus sp.
Streptococcus thermophilus
Leuconostoc sp.
Acetobacter aceti
Candida kefir (Bejerinck)
Кефіні грибки
Saccharomyces unisporus
Для продуктів спеціального призначення:
Bifidobacterium sp.
Lactobacillus sp.
Propionibacterium sp.
Lactococcus sp.
Для ферментації м’яса:
Lactobacillus sp.
Micrococcus (Kocuria) sp.
Staphylococcus sp.
Micrococcus (Nesterenkovia) sp.
Для кормових продуктів:
Lactobacillus sp.
Bifidobacterium sp.
Propionibacterium sp.
Тест-культури для визначення бактеріофагів:
Lactococcus sp.
Streptococcus thermophilus
Тест-культури для визначення інгібуючих речовин у молоці:
Streptococcus thermophilus

На основі цих штамів розроблено 39 заквашувальних препаратів прямого внесення у сухій та рідкій концентрованій формі для виробництва молочних продуктів традиційного асортименту (сметани, сиру кисломолочного, кефіру, ряжанки, простокваші, йогурту), новітніх функціональних продуктів та кормів, твердих сичужних сирів з високою та низькою температурою другого нагрівання, а також бактеріальних препаратів для ферментування м‘ясної сировини.

Також колекція містить спеціальні індикаторні тест-культури різних видів лактобактерій, високочутливі до широкого спектру бактеріофагів для проведення фагового моніторингу виробництва заквашувальних культур, ферментованих молочних, м'ясних та кормових продуктів; та тест-культури для визначення інгібуючих речовин у молоці і молочній сировині.


 
Науково-методична література 
Для молокопереробних підприємств всіх форм власності, державних органів та організацій, що здійснюють мікробіологічний та фаговий контроль і нагляд у сфері виробництва молочних продуктів, інспекційний та аудиторський контроль; наукових працівників, викладачів, студентів вузів агропромислового профілю. 
 
Інструкцію щодо організації виробничого мікробіологічного контролю на підприємствах молочної промисловості

Інструкція щодо організації виробничого мікробіологічного контролю на підприємствах молочної промисловості / НААН; Ін-т прод. ресурсів НААН. – К.: ННЦ «ІАЕ», 2014. – 372 с.

Інструкція встановлює загальні правила організації та проведення виробничого контролю, що здійснюється мікробіологічними лабораторіями на молокопереробних підприємствах. Наведено науково-методичні рекомендації щодо мікробіологічного аналізування сировини, матеріалів, готової продукції, а також санітарно-гігієнічного стану виробництва, відповідно до сучасних вимог санітарних заходів; рекомендовані схеми здійснення мікробіологічного контролювання під час виробництва різних видів молочних продуктів.

Автори розробки: Г.О. Єресько, д.т.н., Н.Ф. Кігель, д.т.н., І.О. Романчук, к.т.н., О.В. Науменко, к.т.н., С.Г. Даниленко, к.т.н., Ю.Т. Орлюк, к.т.н. 

Погоджено: ТК 140 «Молоко, м’ясо та продукти їх переробки» (протокол від 05.12.2012 № 3 08-12); Державною ветеринарною та фітосанітарною службою України (лист від 19.12.2013 №15-9-3-17/33524); Головним державним санітарним лікарем України (висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 25.11.2013 № 05.03.02-06/107057); Міністерством аграрної політики та продовольства України (лист від 16.05.2014 № 37-20-15/6853).

 

Методичні рекомендації з визначення бактеріофагів на молокопереробних підприємствах

 

Методичні рекомендації з визначення бактеріофагів на молокопереробних підприємствах / Ін-т прод. ресурсів НААН. – 2013. – 31 с.

Автори розробки: Н.Ф.Кігель, д.т.н., О.В.Науменко, к.т.н.

У рекомендаціях наведено основні принципи та порядок проведення фагового моніторингу молочної сировини, заквашувальних культур, кисломолочної продукції, сирів, сухих таблетованих та інших молочних продуктів, обладнання та повітря виробничих приміщень, зазначено методи якісного та кількісного визначення бактеріофагів, метод оцінки ступеню фагової контамінації.

 
 
 
 
 
 
 

Завідуюча відділом біотехнології 
Даниленко Світлана Григорівна
+ 38(044) 517-06-98, +38 (044) 517-02-28
+ 38 050 346-03-09 
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. 
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
 

naas logo mes logo